сето она што другите жени ти го преќутеа

Showing: 31 RESULTS
Колумни

Никој не е доволно чист за да може те оцрни, затоа исправи се и продолжи понатаму

Баш сум фрик, прво се нервирам, а потоа се смејам зошто за глупости сум се нервирала. Зависта, љубомората и пакоста, се нешта кои не можеш да ги смениш кај другите. И токму бидејќи си најдобар, …

Колумни

Жена сум и денеска и утре, и да, секогаш ќе ги знам своите права

Денеска е 8 Март, Меѓународниот ден на жената и женските права. Ден кога Клара Цеткин и Роза Луксембург рекле „доста е“. Денеска е ден на подарување подароци, гушкање, сакање, галење, мазење… а од утре кому …

Колумни

Надежта ме гледа во очи и моли, да не ја убивам, ми збори. Ама како? До кога?

Завчера наполнив 28 години, и убаво велат. Тоа се 18 години и 10 години искуство. Млада во духот, подостарена во спознанието. Си добив честитки мал милион, па дури и лични пораки од оние кои најмалку …

Колумни

Поддршка за Амбла и нејзините родители, затоа што ниту едно дете не заслужува ваков третман

Децата не бирааат какви да бидат кога ќе се родат. Само знам дека сакаат да бидат сакани, ценети и пазени. Не постојат деца со посебни потреби, туку луѓе со посебни критериуми “за нормалност”. Секој човек …

Колумни

За Тоше, ангелот меѓу ангелите

* Песната на Марија Прличкова е дел од збирката „1200 молитви за Тоше“, чиј организатор и уредник на изданието е поетесата Маријана Митевска. Средствата од продажбата на книгата ќе бидат донирани во манастирот Свето Преображение Крушево. …

Колумни

Не треба да се самоубие некој за да сфатите колкаво зло е булингот, кое го правите секој ден на социјалните мрежи

Вчера се самоуби српската јутуберка и инфлуенсерка Кика, а највеќе што мразам е да пишувам кога некој си заминал на оној свет поради неправдите на овој. А имам и највеќе да кажам. Е тука е …

Колумни

Оној што ве удрил еднаш, ќе удри уште еднаш. Кога ќе ви стане јасно?

25 ноември, Меѓународен ден во борбатата против насилството врз жените. Изминативе неколку години, чинам устата ми пресуши од колумни за насилството врз жените. Среќа па, електронски е, нема што да пресуши освен тастатурата и прстите. …

Колумни

Се возиш во автобус, среќен што си доживеал ново искуство во животот и сè згаснува за миг…

Најпрво сакам да изразам длабоко сочувство до загинатите и нивните семејства кои ќе мораат да живеат со болка до крајот на живот. Од ноќеска 46 семејства се обоени во црнина. На 46 луѓе им згаснаа …

Колумни

Човек кој ги прифаќа своите маани нема од што да се срами, нека се засрамат сите оние кои глумат пријатели.

Оние што се оддалечуваат од мене, не се ни свесни каква услуга ми прават. Тоа што јас сакав да го сторам, тие го направија место мене. Мразам разделби, па ги тинтрам. Фала ви дечки, само …

Добиј го бесплатниот newsletter на Жена на Жена
Биди секогаш во тек со најновите статии
Ја почитуваме твојата приватност.