Showing: 10 RESULTS
Инспиративни Жени

Од класично сликање до боење со кафе и вино – Необичните техники на Стефани Стојаноска Наумческа од Гостивар

Уметноста е една од најубавите дарови што универзумот ни ги подарил. Па има ли нешто поубаво од тоа да твориш и да гледаш нечии творби? Да создаваш и некој да ужива во создаденото? Да раѓаш …

Инспиративни Жени

Ем читаш, ем донираш: Излезе од печат новата хуманитарна антологија „Херој“

Неодамна од печат излезе четвртата по ред хуманитарна антологија, наречена „Херој“, која чини симболични 300 денари. Целта на концептот „Твори-Читај-Биди Хуман“  е парите од продажбата да заминат во рацете на оние кои им е најпотребно. …

Инспиративни Жени

„Едно слонче со црвено балонче” – најновото книжевно дело на Софија Петковска, посветено на нашите најмили

Поетесата и писателка Софија Петковска е дипломиран педагог, како и мајка на четиригодишниот син Јосиф. Со неа се запознавме лани, кога говоревме за нејзината пасија кон пишувањето и идејата за оформување на здружение автори кои …

Инспиративни Жени

По посетата на Св. Преображение во Крушево, се случи позитивен пресврт во мојот живот: Интервју со Маријана Митревска

Маријана Митревска е сопруга и мајка на петгодишен син. За себе вели дека е креативна личност, по малку уметник, но пред сѐ е писател и текстописец. Ја сака музиката, а вљубена е во природната, историските …

Инспиративни Жени

Промовирана стихозбирката „Бесконечна љубов“ од Славица Петковска

Вчера во просториите на Домот на културата во Кратово се одржа промоција на стихозбирката „Бесконечна љубов“ од авторката Славица Петковска, чија содржина е посветена на нашиот ангел Тоше Проески. Настанот беше организиран и поддржан од …

Инспиративни Жени

Можам само да му се извинам што јас сум платина, а тој сакаше кич: Според вистинска приказна

*Приказната е напишана според вистинска приказна, идентитетот на авторот е познат за нашата редакција Авантура. Сѐ почна како невина авантура во која и двајцата подфрливме, се заљубивме. И иако тоа требаше да биде тајна врска, …

Инспиративни Жени

Наградата за „Мејкап инфлуенсер за 2022“ ѝ ја посветив на Маја Миа, која ми беше огромна поддршка: Искрено со Мери Бајрамовска

Мери Бајрамовска е една од најинспиративните жени кои ги познавам. Таа е сопруга и мајка на две прекрасни деца, магистер во областа на туризмот и работи на Аеродромот Св. „Апостол Павле“ во Охрид. За себе …

Инспиративни Жени

Автори од цела Македонија се здружија со цел да помогнат некому: Интервју со Софија Петковска, организаторка на хуманитарни антологии

Софија Петковска е дипломиран педагог, поетеса и писателка, како и мајка на трииполгодишниот син Јосиф. За себе вели дека е креативна, упорна и доследна во остварувањето на своите цели и желби, која ја сака природата, …

Инспиративни Жени

Сите досегашни и идни природни перики, ќе бидат подарени: Сашка Кузманова со мисија да ги расположи онколошките пациенти

Сашка Кузманова од Кавадарци е долгогодишен хуманитарец и основач на првата компанија Инфинити Лајф КС, која што изработува перики од природно влакно, а се наменети за сите лица кои што се соочуваат со најлошата болест …

Инспиративни Жени

Oд Студентски до Меѓународен фестивал на етнографскиот филм, Паскоска за почетоците на ЕТНОФФ

На 25.09 (недела) во Кинотека на Македонија со почеток од 12 часот ќе се одржи 8то издание на фестивалот ЕТНОФФ, меѓународен фестивал на етнографскиот филм. Од Непал, преку Таџикистан до Исланд и Португалија, па потоа …

Добиј го бесплатниот newsletter на Жена на Жена
Биди секогаш во тек со најновите статии
Ја почитуваме твојата приватност.