сето она што другите жени ти го преќутеа

Инспиративни Жени

Наградата за „Мејкап инфлуенсер за 2022“ ѝ ја посветив на Маја Миа, која ми беше огромна поддршка: Искрено со Мери Бајрамовска

Мери Бајрамовска е една од најинспиративните жени кои ги познавам. Таа е сопруга и мајка на две прекрасни деца, магистер во областа на туризмот и работи на Аеродромот Св. „Апостол Павле“ во Охрид. За себе …

Колумни

Ни го најдоа заборавениот куфер на сред булевар во Солун, алтруизмот сепак постои!

Одамна сакав да ја споделам оваа приказна со вас. Но ете, никако не можев да се „соберам“ и да седнам да ја напишам. И ете сега требало, сред колоквиумска недела! Нејсе, една приказна која ја …

Љубовен гуру

Ако ова не е љубов…

Дојдов, видов, се заљубив. Дојдов, те погледнав, те освоив. Дојдов, те прегрнав, те натерав на целиот свет да заборавиш. Дојдов, те бакнав, те полудив. Дојдов, те погалив, те маѓепсав. Дојде, ме виде, се заљуби. Дојде, …

Колумни

Ми се смачи од овој Фејсбук натпревар, од постојано самодокажување и омаловажување

Активно користам Фејсбук веќе 13 години, иако првиот профил го отворив околу 2007-мата кога платформата благе везе немаше со сегашната. А и ретко кој беше приклучен, повеќето уште фураа на Hi5. Оттогаш до денес работите …

Колумни

Најди ја својата другарка која ќе ти отвори поле широко и растера ум, па дишете длабоко

Текстов е напишан на 22.08.2013 и до ден-денес имам апсолутно исто мислење за се’! Те сакам срце мое, среќен роденден Тами! Не знам зошто, ама во навика ми е ете да пишувам за луѓето кои …

Инспиративни Жени

Автори од цела Македонија се здружија со цел да помогнат некому: Интервју со Софија Петковска, организаторка на хуманитарни антологии

Софија Петковска е дипломиран педагог, поетеса и писателка, како и мајка на трииполгодишниот син Јосиф. За себе вели дека е креативна, упорна и доследна во остварувањето на своите цели и желби, која ја сака природата, …

Инспиративни Жени

Сите досегашни и идни природни перики, ќе бидат подарени: Сашка Кузманова со мисија да ги расположи онколошките пациенти

Сашка Кузманова од Кавадарци е долгогодишен хуманитарец и основач на првата компанија Инфинити Лајф КС, која што изработува перики од природно влакно, а се наменети за сите лица кои што се соочуваат со најлошата болест …

Инспиративни Жени

Oд Студентски до Меѓународен фестивал на етнографскиот филм, Паскоска за почетоците на ЕТНОФФ

На 25.09 (недела) во Кинотека на Македонија со почеток од 12 часот ќе се одржи 8то издание на фестивалот ЕТНОФФ, меѓународен фестивал на етнографскиот филм. Од Непал, преку Таџикистан до Исланд и Португалија, па потоа …

Анксиозност, е па што?

Булингот може со себе трауми за цел живот, знаете, така?

Ајде да позборуваме за врсничкото насилство, поточно булингот, како што многумина милуваат да го наречат. Па, дали знаете дека жртвата може да биде во класот вашите деца, во маало, во најблискиот ресторан, продавница, игротека или …

Колумни

Никој не е доволно чист за да може те оцрни, затоа исправи се и продолжи понатаму

Баш сум фрик, прво се нервирам, а потоа се смејам зошто за глупости сум се нервирала. Зависта, љубомората и пакоста, се нешта кои не можеш да ги смениш кај другите. И токму бидејќи си најдобар, …

Добиј го бесплатниот newsletter на Жена на Жена
Биди секогаш во тек со најновите статии
Ја почитуваме твојата приватност.